Kúpeľne obklady
Kúpeľne obklady


Obklady

Trendové obklady do kúpeľne a kuchyne


NORMY PRE OBKLADY

Obklady spolu s dlažbami musia spĺňať určité normy

Ak riešite renováciu priestorov, prípadne začínate stavať takpovediac od nuly, skôr či neskôr sa určite budete zaoberať aj voľbou obkladových materiálov. Obklady do kúpeľne či kuchyne? Ktoré technické parametre treba pri ich výbere sledovať a ako sa čo najlepšie zorientovať v širokej produktovej škále? Tu je odpoveď. 

• Oteruvzdornosť: na meranie oteruvzdornosti glazovaných materiálov slúži päťstupňová škála. Čím vyšší stupeň materiál dosahuje, tým viac je odolnejší voči oteru. Preto ak sa obklad poškriabe, automaticky to neznamená, že je nekvalitný - má jednoducho len nižšiu odolnosť, oteruvzdornosť. V prípade obkladov nie je chybou zvoliť materiál s veľmi nízkym zaťažením, na škále označený ako PEI 1.

• Tvrdosť: určuje odolnosť neglazovanej hmoty, pevnosť v tlaku. Opäť platí, že čím je hodnota vyššia, tým vyššia je aj tvrdosť materiálu. Tvrdosť určuje Mohsova stupnica s hodnotami do 10.


• Nasiakavosť: tento údaj predstavuje percentuálny rozdiel vo váhe materiálu pred a po varení (nasiakavosť sa testuje 20minútovým varením a meraním hmotnosti "pred" a "po").  

Miera nasiakavosti potom hovorí o tom či je materiál použiteľný len v interiéri, alebo je vhodný aj do exteriéru.   Od nasiakavosti priamo závisí aj mrazuvzdornosť (testuje sa mnohopočetnými cyklami zamrazovanie a rozmrazovanie). Platí, že čím menej vody je materiál schopný nasať, tým ťažšie popraská počas mrazov.

• Kalibrácia: predstavuje stanovený rozmer obkladu. Keďže ale výroba rozmerovo navlas rovnakých obkladačiek je prakticky nemožná, existujúce odchýlky určuje tzv. deklarovaný rozmer - ak je obklad v jeho tolerancii, všetko je v poriadku.

• Rovinnosť: hovorí o odchýlke medzi krajom a stredom obkladu. Normou je stanovená na 0,5%.

Retifikované a neretifikované obklady

Neretifikovaný obklad je de facto výpalok z formy. Pri výpale však môže byť obklad mechanický upravovaný (brúsením, rezaním). Vzniká tak ostrá rovná hrana a takýto obklad je možné osádzať s menšou škárou ako neretifikovaný.


Obklady / Fotogaléria