Dlažba interiérová
Dlažba interiérová


Dlažba

Zvážte účel, na aký bude dlažba slúžiť 


PARAMETRE DLAŽBY

Čo treba brať do úvahy

Pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní akejkoľvek miestnosti vo vašom interiéri by ste mali začať od podlahy. Obrazne aj doslovne to platí pre kúpeľne, ale aj exteriér. Veď vhodne zvolená dlažba dokáže dať aj niekoľkým metrom štvorcovým v kúpeľni úplne iný šmrnc a výraz. Ako teda postupovať pri jej výbere a ktoré parametre okrem tých vizuálnych by ste mali brať do úvahy?

Dlažba - zaťaženie a tvrdosť

Čo sa zaťaženia týka, je dôležité zvážiť účel, na aký bude dlažba slúžiť. Nie je predsa nutné kupovať priveľmi drahú a hrubú dlažbu, keď ju de facto riadne nevyužijete. Nech sa jedná o gres či klasickú dlažbu, maximálne zaťaženie je +/- rovnaké, pohybuje sa od cca 350kg/cm2 až po 400-500kg/cm2. Gres s hrúbkou 12mm však môže dosiahnuť zaťaženie na úrovni viac ako 600kg/cm2.

Tvrdosť dlažby sa vyhodnocuje vzhľadom k Mohsovej stupnici s hodnotami od 1 do 10. Platí, že čím je hodnota a teda aj tvrdosť vyššia, tým ťažšie sa opotrebuje líc dlažby. Minimálna tvrdosť dlažby je 5 stupňov, pri glazovaných materiáloch ešte o stupeň viac.

Oteruvzdornosť

Na meranie tohto parametra slúži päťstupňová (PEI 1 - PEI 5) stupnica oteruvzdornosti. Platí, že čím vyšší stupeň, tým lepšie podlaha odolá poškodeniu. Nerozhoduje však kvalita materiálu, ale "len" jeho odolnosť, takže to či a ako veľmi sa dlažba poškriabe je otázkou správneho výberu.

Do kúpeľní sa hodia dlažby s hodnotou PEI 2, po ktorých sa môže chodiť len mäkkou obuvou alebo naboso. Do úvahy ešte pripadá aj dlažba so stupňom oteruvzdornosti PEI 3, určená napríklad pre wellness.

Protišmykovosť

Veľmi podstatná vlastnosť, ktorá výrazne rozhoduje o spokojnosti, bezpečnosti a zdraví užívateľa kúpeľne. Testovanie prebieha v špeciálnej obuvi, v ktorej sa testovacia osoba prechádza po dlažbe s rôznym sklonom. Podľa toho, v akom sklone sa tester šmykne, sa dlažba zaradí do jednej zo skupín R9 - R12

Nasiakavosť a mrazuvzdornosť

Táto vlastnosť priamo súvisí s mrazuvzdornosťou. Keramická dlažba sa na nasiakavosť testuje tak, že sa odváži, potom sa nechá asi 20minút variť a následne sa opäť odváži. Rozdiel vo váhe, vyjadrený percentom, predstavuje nasiakavosť. Týmto testom sa tiež určí či je dlažba vhodná aj do exteriéru a teda či je mrazuvzdorná. Nasiakavosť do 0,5% znamená, že dlažba je použiteľná aj v exteriéri, s hodnotou 0,5 - 3% sa jedná o materiál použiteľný v interiéri a na vonkajšie steny a nad 10% ide výhradne v interiéri použiteľný materiál.

Mrazuvzdornosť sa testuje spôsobom, že dlažba sa aspoň 100 krát zamrazí na -5°C a následne nechá rozmrznúť na 5°C. Súvisí s nasiakavosťou, pretože čím menej vody je dlažba schopná nasiaknuť, tým ťažšie popraská.

Rovinnosť

Vyrobiť totálne presné dlaždice nie je momentálne prakticky možné. Preto osvedčení a kvalitní výrobcovia zaviedli tzv. deklarovaný rozmer.

V rámci tohto sa prihliada aj na tzv. rovinnosť, ktorú určuje norma. Tá hovorí, že odchýlka medzi stredom a okrajom dlaždice by mala byť nanajvýš 0,5%, čo u nami uvedeného rozmeru dlažby predstavuje zhru ba 2mm.

Vhodne zvolená dlažba dokáže dať aj niekoľkým metrom štvorcovým úplne iný výraz a šmrnc